.

Besa Imami ruante një lidhje të fortë me Gjakovën

Besa Imami nuk është harruar, ndonëse kanë kaluar katër vite nga vdekja e saj. Aktorja shqiptare e lindur në Gjakovë në ditën e tetë të gushtit 1928, mbetet ndër aktoret më të mira që kanë njohur shqiptarët. Në kinematografi ajo u bë e njohur për publikun e gjerë me rolin e Donika Kastriotit në filmin “Skëndërbeu” të realizuar More...

by rdiogjk | Published 3 days ago
By rdiogjk On Thursday, March 15th, 2018
0 Comments

Përvjetori i 46-të i shpërthimit të epidemisë së variola verës

Autor: Nehat Islami Pjesa e dytë e shkurtit të 1972, si zakonisht, Kosovën e zuri dimri me viroza, të cilat aty-këtu shpërthyen edhe në forma shqetësuese. “Është ende dimër, andaj asgjë e jashtëzakonshme”, More...

By rdiogjk On Thursday, March 8th, 2018
0 Comments

Femrat gjakovare që lanë gjurmë

Nuk është aspak e lehtë t’i kundërvihesh mentalitetit, aq më tepër një mentaliteti që të dënon publikisht dhe ku zëri i femrës është i pandjeshëm, gati sa nuk ekziston si pasojë e injorancës dhe More...

By rdiogjk On Sunday, December 31st, 2017
0 Comments

Ja emri dhe mbiemri më i shpeshtë në Gjakovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës për herë të parë publikoi një raport që ofron të dhëna për emrin dhe mbiemrin më të shpeshtë në Kosovë dhe shtrirjen e tyre në komuna me bazë popullsinë rezidente More...

By rdiogjk On Tuesday, July 25th, 2017
0 Comments

Donika Podrimja: Ju rrëfej tim atë

Ali Podrimja mbylli sytë përgjithmonë më 21 korrik të vitit 2012. Një shkrimtar i madh, një gjakovar e shqiptar krenar dhe një baba e mik i jashtëzakonshëm. Kështu e kujtojnë ata që e njohën personalisht, More...

By rdiogjk On Monday, July 17th, 2017
0 Comments

Rrëfimi për veturën elektrike “Made in Kosova”

Gjashtë të rinj nga Organizata Joqeveritare “BONEVET” prezantuan në Gjakovë veturën e parë elektrike të ndërtuar nga të rinjtë në Europë. Ndërkohë që shumica e kosovarëve po përgatiteshin për More...

By rdiogjk On Tuesday, July 4th, 2017
0 Comments

Hadi Shehu, aktori i pavdekshëm…

“Një njeri i papërsëritshëm nuk vdes kurrë”, janë fjalët e Murteza Nurës në dokumentarin biografik të Hadi Shehut, aktorit të madh shiptar që mbylli sytë përgjithmonë më 13 mars të këtij viti. KTV More...

By rdiogjk On Tuesday, April 11th, 2017
0 Comments

Shqiptari hero!

Shqiptar Oseku ishte duke ecur për në shtëpi, kur papritmas hasi në kaosin e sulmit së të premtes në Stokholm të Suedisë. Më pas ai mori vendim, që së bashku me disa persona të tjerë të krijojnë More...

By rdiogjk On Monday, April 10th, 2017
0 Comments

Naim Kryeziu si askush!

Ja një tregim i shpejtë i vetë Naim Kryeziut, në një intervistë të rrallë të tij në vitin 2001 dhënë gazetarit Matteo Patrono: “Kisha ikur nga Kosova, -thotë Kryeziu,- sepse ajo ishte e pushtuar nga More...

By rdiogjk On Sunday, January 4th, 2015
0 Comments

Rizvanolli, familja që e filloi historinë e transportit rrugor

Një autobus i firmës “Krupp” po çante pluhurin në një rrugë të pashtruar. Brenda tij 44 udhëtarë, të gjithë për herë të parë të hipur në një autobus. Reagimet e tyre ishin shumë të çuditshme. More...