.

Vihet gurthemeli i Qendrës Kulturore në Rogovë

Pasditen e së premtes në Rogovë u vu gurthemeli i Qendrës së Kulturës. Të pranishëm në këtë ceremoni ishin ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, kryetari Ardian Gjini dhe zëvendësministra e zyrtarë të jerm të lartë lokalë e qendrorë. Ministri Gashi tha se ky është vetëm fillimi i investimeve për Gjakovën në fushën e kulturës, More...

by rdiogjk | Published 1 week ago
By rdiogjk On Tuesday, March 13th, 2018
0 Comments

Kultura, një hap më afër sponsorizimeve nga bizneset

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka finalizuar edhe hapin e fundit në raport me Ligjin për sponsorizime në fushën e kulturës, rinisë e sportit. Me këtë hapen dyert që bizneset të mund të mbështesin More...

By rdiogjk On Wednesday, March 7th, 2018
0 Comments

Gjakova do të mirëpresë mbi 100 të rinj nga e gjithë bota

gjakovGjakova do të jetë nikoqire e ngjarjes më të madhe kulturore e ndërkombëtare, ku mbi 100 të rinj nga mbarë bota do të qëndrojnë për dy javë në vendin tonë. Këto dy javë do të jenë të mbushura More...

By rdiogjk On Tuesday, February 27th, 2018
0 Comments

“60 vjet për 60 minuta”, Sevdai Radogoshi rrëfen jetën e tij përmes stand-up komedisë

Humoristi Sevdai Radogoshi të hënën mbrëma festoi ditëlindjen e tij të 60-të duke shfaqur stand-up komedinë “60 vjet për 60 minuta” në skenën e Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”. Përmes kësaj More...

By rdiogjk On Monday, February 26th, 2018
0 Comments

DKRS njofton OJQ-të me ndryshimet në rregulloren për subvencionim

Drejtoria  për Kulturë, Rini dhe Sport mbajti takim informues me përfaqësuesit e organizatave joqeveritare dhe të klubeve sportive të Gjakovës, para të cilëve u prezantua rregullorja me ndryshime mbi kriteret, More...

By rdiogjk On Wednesday, February 21st, 2018
0 Comments

Xeni e Kastriot Tusha rikthejnë traditën e koncerteve me “Perlat shkodrane”

Ikona e muzikës gjakovare dhe gjithëshqiptare Shkëlzen Jetishi-Xeni dhe artisti i madh nga Shqipëria, Kastriot Tusha edhe këtë radhë janë bërë bashkë për të sjellë në Gjakovë “Perlat shkodrane” More...

By rdiogjk On Friday, February 16th, 2018
0 Comments

Nxënësit gjakovarë hapin ekspozitë të përbashkët

Nxënësit e shkollave të komunës së Gjakovës, të premten në foajenë e pallatit të kulturës “Asim Vokshi” hapën ekspozitën e tyre të përbashkët për nder të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Krijimet More...

By rdiogjk On Thursday, February 15th, 2018
0 Comments

Ekspozita e koncert, nxënësit e shkollës “Fehmi Agani” kremtojnë përvjetorin e pavarësisë

Nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës së mesme të ulët “Fehmi Agani” të enjten shfaqën koncertin e tyre festiv me rastin e 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës. Performancat e tyre me këngë More...

By rdiogjk On Thursday, February 15th, 2018
0 Comments

10-vjetori i pavarësisë, mbahet ora letrare me poetët gjakovarë

Në kuadër të Javës së Pavarësisë, të enjten në sallën solemne të Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi” u mbajt ora letrare “Poetët për Pavarësi” ku morën pjesë krijues gjakovarë. Drejtoresha More...

By rdiogjk On Wednesday, February 14th, 2018
0 Comments

Shkëlzen Rexha hap ekspozitë në Nju Jork

Në Konsullatën e Kosovës në Nju Jork, të martën me rastin e shënimit të 10-vjetorit të pavarësisë së Kosovës, fotografët Shkëlzen Rexha dhe Arben Llapshtica kanë hapur një ekspozitë me fotografi. Në More...