.

Dita botërore e Teatrit i dedikohet aktorit të madh Hadi Shehu

Në drejtorinë e Kulturës në Gjakovë kanë paralajmëruar se Dita botërore e Teatrit, këtë vit do t’i dedikohet aktorit të madh të skenës shqiptare Hadi Shehu, i cili ka ndërruar jetë ditë më parë. Më këtë rast në mënyrë filmike do të jepet shfaqja e tij e fundit lamtumirëse drama sociale “Pjata prej Druri” e autorit More...

by rdiogjk | Published 2 hours ago
By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

18 vite nga sulmet ajrore të NATO-s

Dita e sotme, 24 Marsi, është një nga ditët e kthesës së historisë në Kosovë. 18 vjet më parë, kur Kosova ishte në luftë, NATO-ja nisi ta bombardojë Serbinë. Fillimi i bombardimeve të NATO-s, si More...

By rdiogjk On Thursday, March 23rd, 2017
0 Comments

Shënohet Dita botërore të ujit Dr. Burbuqe Nushi-Latifi: KRU Radonqi ofron ujë të cilësisë sipas standardeve evropiane

Banorët e komunës së Gjakovës, Rahovecit dhe të një pjese të komunës së Prizrenit që furnizohen me ujë të pijes nga Kompania rajonale e Ujësjellësit Radoniqi konsumojnë ujin cilësorë që ia kanë More...

By rdiogjk On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

“Handikos” në Gjakovë organizon takim me moton “Etiketimi i institucioneve publike të cilat janë PA QASJE“

Në kuadër të projektit, “Të takohemi kudo” i cili është i financuar nga BE-ja dhe i menaxhuar nga Zyra e Bashkimit Evropian, organizata “Handikos” në Gjakovë, në partneritet me OJQ “Rinia Kosovare More...

By rdiogjk On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Komuna e Gjakovës ka ndarë 70 mijë eurove në mbështetje të ndërmarrjeve

Drejtoria komunale për Zhvillim Ekonomik, këtë vit për herë të tretë do të mbështesë ndërmarrjet mikro të vogla, pastaj të vogla dhe të mesme në komunën e Gjakovës. Lidhur me këtë, drejtoresha More...

By rdiogjk On Saturday, March 18th, 2017
0 Comments

Në Gjakovë mbahen garat ndërkombëtare të matematikës Meth Kenguru Kontest Kosova 2017

Në Gjakovë, sot (të shtunën) janë mbajtur garat ndërkombëtare të matematikës Meth Kenguru Kontest Kosova 2017. Ky kompeticion arsimor është i ndarë në disa kategori, përkatësisht gara për fillestar More...

By rdiogjk On Friday, March 17th, 2017
0 Comments

Përurohet ngrohja me ashkla druri në shkollën “Anton Çetta” në fshatin Dol

Në shkollën fillore “Anton Çetta” në fshatin Dol, te premten, është bërë përurimi i instalimit të ngrohjes qendrore që do të punoj me ashkla druri. Në fakt kjo shkollë është zgjedhur si një More...

By rdiogjk On Thursday, March 16th, 2017
0 Comments

Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës organizon takim me gazetarët

Këshilli i Mediave të Shkruara të Kosovës, sot ka organizuar një takim me gazetarë të komunës së Gjakovës. Me këtë rast me përfaqësuesit e mediave lokale është biseduar lidhur me etikën e gazetarisë More...

By rdiogjk On Wednesday, March 15th, 2017
0 Comments

Përkujtohet Heroi i Kosovës, Yll Morina

Në Gjakovë sot është përkujtuar në 18 vjetorin e vdekjes luftëtari i lirisë, Yll Morina i cili ishte një ndër trimat e parë që iu bashkëngjit njësive të UÇK-ës në fillim të vitit 1998. Për guximin, More...

By rdiogjk On Tuesday, March 14th, 2017
0 Comments

Kusari-Lila: Ka filluar realizimi 9 projekteve të prezantuara në konferencën e donatorëve për Gjakovën

“Tri vjet nga konferenca e donatorëve për Gjakovën me ngazhimin  e palodhur të profesionistëve të vullnetit të mirë, me besim dhe optimizëm nga përkrahësit, të përcjellura me dyshime dhe akuza nga More...