.

Dita e diel fillon me llogaritjen verore të kohës

Ditë e para të pranverës sjellin edhe ndryshime në llogaritjen e kohës. Me zhvendosje të akrepave të orës për një orë përpara, respektivisht prej orës 2 në orën 3 pas mesnate, dita e diel fillon me llogaritjen verore të kohës. Të hënën e datës 27 mars, ata që punojnë, do të detyrohen të flenë një orë më pak, nëse duan të More...

by rdiogjk | Published 2 hours ago
By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Mexosopranoja, Flaka Goranci, prezantohet para audiencës gjermane

Mexosopranoja e njohur gjakovare, Flaka Goranci, bashkë me dirigjentin e pianistin e shquar, Desar Sulejmani, nesër mbrëma / te shtunen/ do të ngjiten në skenën prestigjioze të shtëpisë kulturore “Altes More...

By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Komisioni bënë zgjedhjen e gjashtë aktorëve të Teatrit të Gjakovës

Komisioni për zgjedhjen e gjashtë aktorëve të Teatrit të qytetit të Gjakovës, pas intervistave që janë mbajtur dje, ka vendosur që trupës së këtij teatri, ti bashkohen edhe aktorët: Myrvete Kurtishi, More...

By rdiogjk On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Në të gjitha teqet shënohet dita e Sulltan Novruzit Kusari-Lila dhe TMAB urojnë komunitetin e tarikateve

Në të gjitha teqet në komunën e Gjakovës është shënuar 21 marsi, ditëlindja e Imam Aliut, pasardhësit legjitim të Profetit Muhamed apo siç njihet ndryshe edhe festa e Sulltan Novruzit. Kjo festë që More...

By rdiogjk On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Shënohet Dita Botërore e Poezisë në Gjakovë

Te marten, është Dita Botërore e Poezisë, e shpallur nga UNESCO në vitin 1999, vendim i marrë në Kongresin e 30-të të kësaj agjencie, zhvilluar në Paris. Përveç krijimit të një dite të veçantë More...

By rdiogjk On Saturday, March 18th, 2017
0 Comments

Në dramën ‘Martir’ shkëlqejnë aktorët e brezit më të ri

Teatri i qytetit në Gjakovë mbrëmë e ka hapur sezonin tetaror për këtë vit me dramën “Martir” të autorit gjerman Marius von Mayenburg, me regji të Fatos Berishes. Para shfaqjes spkektatorët dhe aktorët More...

By rdiogjk On Thursday, March 16th, 2017
0 Comments

Teatri i Qytetit në Gjakovë, të premtën, hap sezonin teatror

Ansambli i Teatrit të Qytetit në Gjakovë, te premten hap sezonin teatror për këtë vit. Në nismë të kësaj sezone do të shfaqët premiera me titull MARTIR të autorit Marius von Mayenburg. Regjinë e këtij More...

By rdiogjk On Thursday, March 9th, 2017
0 Comments

Në festën e 8 marsit, u mbajt manifestimi dedikuar zonjave në lëmin e artit me temën “Ajo Beson

Në kuadër të shënimit të festës së 8 marsit, Ditën ndërkombëtare të gruas, nën patronatin e kryetares së komunës, Mimoza Kusari-Lila, te merkuren, në Gjakovë u mbajt manifestimi qendror dedikuar More...

By rdiogjk On Thursday, March 9th, 2017
0 Comments

Kryeparlamentari Veseli takohet me pensionistët gjakovarë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh lideri i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka bashkëbiseduar në Gjakovë me pensionistë, dhe ka dëgjuar idetë e tyre për sistemin pensional dhe More...

By rdiogjk On Tuesday, March 7th, 2017
0 Comments

Hapet ekspozita “Arsimi në komunën e Gjakovës në foto dhe dokumente”

Për nder të shënimit të festës së “7 Marsit” në foajenë e Pallatit të Kulturës “Asim Vokshi”, sot është bërë hapja e ekspozitës me titull “Arsimi në komunën e Gjakovës në foto dhe dokumente”. More...