.
By rdiogjk On Saturday, March 25th, 2017
0 Comments

Dita e diel fillon me llogaritjen verore të kohës

Ditë e para të pranverës sjellin edhe ndryshime në llogaritjen e kohës. Me zhvendosje të akrepave të orës për një orë përpara, respektivisht prej orës 2 në orën 3 pas mesnate, dita e diel fillon me More...

By rdiogjk On Saturday, March 25th, 2017
0 Comments

Dita botërore e Teatrit i dedikohet aktorit të madh Hadi Shehu

Në drejtorinë e Kulturës në Gjakovë kanë paralajmëruar se Dita botërore e Teatrit, këtë vit do t’i dedikohet aktorit të madh të skenës shqiptare Hadi Shehu, i cili ka ndërruar jetë ditë më parë. More...

By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Mexosopranoja, Flaka Goranci, prezantohet para audiencës gjermane

Mexosopranoja e njohur gjakovare, Flaka Goranci, bashkë me dirigjentin e pianistin e shquar, Desar Sulejmani, nesër mbrëma / te shtunen/ do të ngjiten në skenën prestigjioze të shtëpisë kulturore “Altes More...

By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

Komisioni bënë zgjedhjen e gjashtë aktorëve të Teatrit të Gjakovës

Komisioni për zgjedhjen e gjashtë aktorëve të Teatrit të qytetit të Gjakovës, pas intervistave që janë mbajtur dje, ka vendosur që trupës së këtij teatri, ti bashkohen edhe aktorët: Myrvete Kurtishi, More...

By rdiogjk On Friday, March 24th, 2017
0 Comments

18 vite nga sulmet ajrore të NATO-s

Dita e sotme, 24 Marsi, është një nga ditët e kthesës së historisë në Kosovë. 18 vjet më parë, kur Kosova ishte në luftë, NATO-ja nisi ta bombardojë Serbinë. Fillimi i bombardimeve të NATO-s, si More...

By rdiogjk On Thursday, March 23rd, 2017
0 Comments

Shënohet Dita botërore të ujit Dr. Burbuqe Nushi-Latifi: KRU Radonqi ofron ujë të cilësisë sipas standardeve evropiane

Banorët e komunës së Gjakovës, Rahovecit dhe të një pjese të komunës së Prizrenit që furnizohen me ujë të pijes nga Kompania rajonale e Ujësjellësit Radoniqi konsumojnë ujin cilësorë që ia kanë More...

By rdiogjk On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

“Handikos” në Gjakovë organizon takim me moton “Etiketimi i institucioneve publike të cilat janë PA QASJE“

Në kuadër të projektit, “Të takohemi kudo” i cili është i financuar nga BE-ja dhe i menaxhuar nga Zyra e Bashkimit Evropian, organizata “Handikos” në Gjakovë, në partneritet me OJQ “Rinia Kosovare More...

By rdiogjk On Wednesday, March 22nd, 2017
0 Comments

Në të gjitha teqet shënohet dita e Sulltan Novruzit Kusari-Lila dhe TMAB urojnë komunitetin e tarikateve

Në të gjitha teqet në komunën e Gjakovës është shënuar 21 marsi, ditëlindja e Imam Aliut, pasardhësit legjitim të Profetit Muhamed apo siç njihet ndryshe edhe festa e Sulltan Novruzit. Kjo festë që More...

By rdiogjk On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Shënohet Dita Botërore e Poezisë në Gjakovë

Te marten, është Dita Botërore e Poezisë, e shpallur nga UNESCO në vitin 1999, vendim i marrë në Kongresin e 30-të të kësaj agjencie, zhvilluar në Paris. Përveç krijimit të një dite të veçantë More...

By rdiogjk On Monday, March 20th, 2017
0 Comments

Komuna e Gjakovës ka ndarë 70 mijë eurove në mbështetje të ndërmarrjeve

Drejtoria komunale për Zhvillim Ekonomik, këtë vit për herë të tretë do të mbështesë ndërmarrjet mikro të vogla, pastaj të vogla dhe të mesme në komunën e Gjakovës. Lidhur me këtë, drejtoresha More...